İran’ın eski cumhurbaşkanı Ahmedinejad TGRT Haber’e konuştu


İran’ın 6. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, TGRT Haber’de Gülden Kalecik Demirtaş’ın sorularını yanıtladı. Röportajda, Türkiye-İran ilişkileri, olası 3. Dünya Savaşı ve Orta Doğu’daki güncel gelişmeler gibi dünya gündemindeki önemli başlıklar ele alındı. Ahmedinejad’ın röportajı bugün saat 22.00’da TGRT Haber’de yayınlanacak.

TÜRKİYE-İRAN İŞBİRLİĞİ

Ahmedinejad, Türkiye ve İran’ın işbirliği yapmasının bölgenin istikrarı için hayati öneme sahip olduğunu belirtti. “Türkiye ve İran, işbirliği yapmak zorunda, şartlar bunu gerekli kılıyor” ifadelerini kullandı. Bu işbirliğinin sadece iki ülke için değil, tüm Orta Doğu için büyük önem taşıdığını söyledi.

MAHMUD AHMEDİNEJAD KİMDİR

Mahmud Ahmedinejad, 1956 yılında İran’ın Garmsar şehrinde doğdu. İran’ın altıncı Cumhurbaşkanı olarak 2005-2013 yılları arasında görev yapmıştır. Ahmedinejad, Tahran Teknoloji Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği eğitimi aldı. Üniversiteden mezun olduktan sonra, İran-Irak Savaşı sırasında Devrim Muhafızları’nda görev yaptı. Savaştan sonra, akademik kariyerine devam ederek mühendislik alanında doktora yaptı ve profesör olarak görev yaptı.

Siyasi kariyerine yerel yönetimlerde başladı ve Tahran Belediye Başkanı olarak görev yaptı. 2005 yılında İran Cumhurbaşkanı seçilen Ahmedinejad, sert ve muhafazakâr politikaları ile tanındı. Görev süresi boyunca Batı ile özellikle ABD ve İsrail ile ilişkilerde sert bir tutum sergiledi ve İran’ın nükleer programını savundu.

Cumhurbaşkanlığı döneminde, Ahmedinejad’ın ekonomik ve sosyal politikaları ülke içinde ve dışında büyük tartışmalara neden oldu. Nükleer programı nedeniyle Batı ülkeleri tarafından uygulanan yaptırımlar, İran ekonomisine büyük zarar verdi. Ancak Ahmedinejad, bu politikaların İran’ın bağımsızlığını ve egemenliğini korumak için gerekli olduğunu savundu.

2013 yılında cumhurbaşkanlığı görevini Hasan Ruhani’ye devrettikten sonra, Ahmedinejad siyasi arenada etkili bir figür olarak kalmaya devam etti. Zaman zaman yaptığı açıklamalar ve eleştirilerle gündeme gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir